Oprawa muzyczna w kościele

Uroczystość zaślubin, to jedyna i niepowtarzalna chwila w życiu i aby nadać jej wyjątkowy i wzruszający ton niezbędna jest właściwie dobrana oprawa muzyczna. Każda Panna Młoda chciałaby usłyszeć swój ulubiony utwór podczas sakramentalnego „tak”. Nie zawsze jednak organista kościelny jest wystarczająco zadowalającym muzykiem. W jaki sposób ocieplić atmosferę mszy świętej i jakie utwory dobrać? Poniższy artykuł odpowie na te pytania i udzieli kilku istotnych wskazówek.

Formalności w kościele

Zanim podpiszemy umowę z jakimkolwiek muzykiem trzeba zapytać w parafii, czy nie ma ku temu przeciwwskazań. Zazwyczaj wygląda to tak, że części stałe mszy gra organista, a pozostałe muzycy, jednak muszą się oni porozumieć w sprawie repertuaru. Trzeba także wiedzieć, że całkowita rezygnacja z parafialnego organisty, nie jest możliwa, a jeżeli dostaniemy taką zgodę, to i tak będziemy musieli mu zapłacić, gdyż taka praktyka powszechnie obowiązuje.

 

Jakie instrumenty wybrać?

Wzniosłości i romantyzmu na pewno doda zespół składający się z klasycznych instrumentów, jak np. kwartet smyczkowy. Dosyć popularny jest także flet poprzeczny, trąbka oraz wiolonczela. Ciekawym pomysłem będzie również saksofon, czy gitara, które nadadzą nowoczesnego charakteru. Jeśli oprócz muzyki lubicie także śpiew, to warto zatrudnić chór lub profesjonalną sopranistkę. Dla poszukujących czegoś wyjątkowego polecam zespół gospel, który wniesie radość i energię w mszę.

 

Jakie utwory wybrać?

Do najczęściej wykonywanych utworów należą Ave Maria J.S.Bacha/Ch.Gounoda, F.Schuberta lub A.Piazzolli, Aria na strunie G J.S.Bacha, Misja E.Morricone, Kanon J.Pachelbela oraz Marsz Wagnera i Medelssohna. A co z muzyką popularną i filmową? Czy można zażyczyć sobie np. utwór „Time” Hansa Zimmera lub „Time to say goodbye” Andrea Bocelli? Przed kościołem podczas składania życzeń jak najbardziej. Zespół może w tle zagrać wszystko, czego sobie zażyczycie. Podczas mszy, w mało której parafii ksiądz wyrazi zgodę na muzykę świecką, ale oczywiście możecie zaryzykować i zapytać o swoją propozycję repertuaru.

W szukaniu oprawy muzycznej podobnie, jak z zespołem weselnym warto poszperać w internecie, poczytać opnie i popytać znajomych o polecanych muzyków. Po umówieniu się na spotkanie należy poprosić o zagranie fragmentów utworów i ustalić harmonogram pieśni. Koszt wynajęcia pojedynczego muzyka wynosi około 150-300 zł. Przy kwartecie lub chórze można zapłacić od 500 do 1000 złotych. Muzyka, to jednak jeden z najważniejszych elementów ceremonii ślubnej, który tworzy nastrojową atmosferę, dlatego nie warto na tym oszczędzać. W końcu ślub jest raz w życiu, a koszt wynajęcia skrzypaczki, wiolonczelistki, czy innego muzyka jest niewielki w stosunku do kosztów całego ślubu i wesela.

Życzymy powodzenia w przygotowaniach!