Wtorek, 23 Lipca 2024 r. 205 dzień roku. Imieniny: Apolinary, Bogna, Żelisław

Pierwszy taniec – porady i inspiracje

Pierwszy taniec jest nieodłącznym elementem każdego wesela o znaczeniu symbolicznym. To jedyny taniec, podczas którego Para Młoda jest pod obserwacją wszystkich gości od początku do końca utworu. Przyszli nowożeńcy czasem idą na żywioł, ale często jest też tak, że już na wiele tygodni przed planowanym weselem uczęszczają na kurs tańca w celu opracowania choreografii i nauki kroków. Podpowiemy, co warto wiedzieć na temat pierwszego tańca i jaki utwór wybrać.

Praktyczne porady dotyczące pierwszego tańca

Wybierając utwór na pierwszy taniec większość par kieruje się osobistymi preferencjami i dobrymi skojarzeniami na temat piosenki. Zazwyczaj są to utwory, z którymi Młodzi mają jakieś wspólne, miłe wspomnienie, np. pierwszy pocałunek, zaręczyny, pierwsze spotkanie. Osobisty stosunek do utworu pomaga zatańczyć, a pierwszy taniec czyni tym bardziej wyjątkowym. Warto jednak wiedzieć, że bardzo ważny jest tekst piosenki i jej nastrój. Nie należy wybierać takich utworów, które mają tekst sprzeczny z radością wynikającą z zawarcia związku małżeńskiego. Do największych dziejowych pomyłek w kwestii utworu na pierwszy taniec jest piosenka zespołu 2+1 „Windą do nieba”, która pomimo smutnego tekstu jeszcze kilka lat temu była lekkomyślnie wybierana. Jeśli macie ulubiony utwór obcojęzyczny, to także warto poznać jego sens, aby nie popełnić gafy. Świadomość tego, o czym śpiewa wykonawca jest naprawdę niezwykle istotna. Jeśli nie jesteście zbyt dobrymi tancerzami, to warto udać się na kurs tańca, jednak pamiętajcie, że na weselu emocje biorą górę, dlatego nie wybierajcie zbyt skomplikowanej choreografii. Zdecydowanie lepiej zatańczyć spontanicznie, niż popełnić błąd w mozolnie wyćwiczonych krokach, mając przy tym poważną minę, jak na egzaminie. Szkoły tańca mają w swojej ofercie różne rodzaje kursów. Koszt kursu indywidualnego kształtuje się na poziomie 70-130 złotych za godzinę. Za udział w kursie grupowym trzeba zapłacić od 350 do 500 złotych za cały kurs. Do najczęściej wybieranych rodzajów tańca zaliczamy walca angielskiego, wiedeńskiego oraz rumbę. Walc angielski jest stosunkowo prosty do nauczenia, a do tego dostosowany do długiej, powłóczystej sukni Panny Młodej. Walc wiedeński jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż opiera się na obrotach dookoła sali w ruchu przeciwnym do wskazówek zegara. W tym przypadku również długa, balowa suknia idealnie podkreśli charakter tego tańca. Jeśli chodzi o latynoamerykańską rumbę, będącą tańcem zmysłów i namiętności, to kroki są nieco trudniejsze, a i kreacja Panny Młodej nie jest bez znaczenia. Aby w pełni zaprezentować piękno rumby należy wybrać suknię ślubną o krótkim kroju. 

Propozycje polskich utworów na pierwszy taniec:

Zbigniew Wodecki – Oczarowanie

Lady Pank – Zawsze tam gdzie Ty

Farba – Chcę tu zostać

Michał Bajor – Moja miłość największa

Seweryn Krajewski – Wielka miłość

Kayah i Krzysztof Kiljański – Prócz Ciebie nic

Kancelaria – Zabiorę Cię właśnie tam

Ziyo – Magiczne słowa

Karolina Kozak – Razem zestarzejmy się

Piotr Rubik – Psalm do Ciebie

Propozycje zagranicznych utworów na pierwszy taniec:

Leonard Cohen - Dance me to the end of love

Rod Stewart – When I need you

Joe Cocer – You are so beautiful

Frank Sinatra – Love and Marriage

Whitney Houston - One moment in time

Michael Bolton – When a man loves a woman

Lenny Kravitz – I belong to you

Bryan Adams - Wherever You go, whatever You do

Celine Dion – Because you loved me

Iris – Goo goo dolls

 

Nietypowy pierwszy taniec

W internecie pojawia się coraz więcej pomysłów na niekonwencjonalne wykonanie pierwszego tańca, które również mogą posłużyć za inspirację. Wykonanie tańca w zabawny sposób pokaże gościom Wasze poczucie humoru i dystans do samych siebie. Możecie wykorzystać swoje ulubione utwory i wpleść je w przedstawienie w humorystyczny sposób, dzięki czemu Wasz pierwszy taniec będzie całkowicie zaskakujący i nieprzewidywalny. Pierwszy taniec nie musi być perfekcyjny. Jakikolwiek rodzaj tańca i utwór wybierzecie, najważniejsze by się dobrze bawić.